Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΑΟ Αγρινίου: Ήττα από την Καστοριά με παράπονα για τη διαιτησία

Την ήττα γνώρισε ο ΑΟ Αγρινίου από τον ΑΣ Καστοριάς το απόγευμα της Κυριακής (23/10) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας. Οι Αγρινιώτες ηττήθηκαν με 66-73, σε ένα παιχνίδι που έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία των κυρίων Γερακίνη και Φακίτσα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και δεν παράτησαν σε κανένα σημείο το παιχνίδι. Πλησίασαν στο σκορ το φαβορί για την άνοδο στην Α2, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ολική επαναφορά.

Διαιτητές: Γερακίνης – Φακίτσας.
Δεκάλεπτα: 17-22, 35-40, 48-63, 66-73.
VIVECHROM Α.Ο. Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 5(1), Μπερερής 6(1), Πατσαντζόπουλος, Τάσσος 11, Πουρνάρας 2, Σαπλαούρας, Σταμούλης 6(2), Γκρέκας 9(1), Μήτσου 12(2), Γκόβας 13(3), Μακρής 2, Κουσιάντζας.
Α.Σ. Καστοριάς (Γιώργος Σούλιος): Κυριακόπουλος 13(3), Μπέγας, Ματενίδης 1, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 20(2), Χότζα, Τερσενίδης 7(1), Τασιούδης, Τεπετίδης 5(1), Αντωνιάδης 11(3), Μπένας 6, Τσότσος 6.

Σκληρή ανακοίνωση για “στημένο έργο” και “δόλο των διαιτητών”

Λίγο μετά το τέλος του αγώνα, η διοίκηση του ΑΟ Αγρινίου προχώρησε στην έκδοση ανακοίνωσης κατά της διαιτησίας, μιλώντας μεταξύ άλλων για “στημένο έργο” και για “δόλο”.

Αναλυτικά:

“Το έργο ήταν στημένο από την Τετάρτη

Μετά τον ορισμό των διαιτητών του αγώνα μεταξύ της ομάδας μας και του Α.Σ. Καστοριάς αντιληφθήκαμε ότι το παιχνίδι ήταν ήδη τελειωμένο. Η διαιτησία των κυρίων Γερακίνη και Φακίτσα εμπλέκει δόλο. Κάνανε τα πάντα για να κερδίσει η Καστοριά και φυσικά τα κατάφεραν με το τελικό 66-73. Μπροστά στον υπέροχο κόσμο μας και απέναντι στην ομάδα μας μόνο έτσι θα κέρδιζαν.

ΥΓ. Ο Α.Σ. Καστοριάς είναι πάρα πολύ καλή ομάδα, θα ανέβει στην Α2 Κατηγορία, αλλά δε χρειάζεται τη βοήθεια των διαιτητών.