Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΑΟ Αγρινίου: “Διπλό” τετράδας για τους Αγρινιώτες

Στην 4η θέση του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας τερμάτισε ο ΑΟ Αγρινίου κερδίζοντας στην τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας το Ανατόλια με σκορ 64 – 62. Η νίκη αυτή ήταν η 19η για τους Αγρινιώτες που έφτασαν τους 49 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στ πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Μυριούνη μείωσε τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο και με τη συμπλήρωση 30 λεπτών προηγήθηκε με 2 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Α.Ο.Α. να έχει μικρό προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20 – 12, 36 – 29, 46 – 48, 62 – 64.
Διαιτητές: Δημάδης – Ελευθεριάδης.
Ανατόλια (Πέτρος Γκαϊτατζής): Ξενιτίδης, Πρωτούλης 6(2), Βρέττας 11(3), Σιώπης 3(1), Γαλανίδης 10(2), Μπίλιος, Συμεωνίδης 13, Αζίζης 1, Σταματογιάννης 10(1), Τζουβάρας 3, Βεργίνης 4, Κοτσάνος 1.
ΑΟ Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 6(2), Μπερερής 6(1), Πουρνάρας, Δασκαλάκης, Τάσσος 10, Γκρέκας 10, Μήτσου 22(5), Μακρής 10.