Άντεξε ο Παναιτωλικός στα Γιάννινα – Ισοπαλία με γκολάρα του Μοράρ

Πολύ σημαντικός βαθμός για τον Παναιτωλικό στα Γιάννινα – Η έμπνευση του Μοράρ ήταν σωτήρια για τα “καναρίνια” που δεν έβρισκαν επιθετικές λύσεις

Πολύ σημαντικό βαθμό πήρε στα Γιάννινα ο Παναιτωλικός κόντρα στον τοπικό ΠΑΣ, το απόγευμα της Κυριακής 19 Νοεμβρίου, με τον Βλαντ Μοράρ να πετυχαίνει ένα απίστευτο γκολ στο 69ο λεπτό. Κακό το πρώτο ημίχρονο για τους Αγρινιώτες, οι οποίοι ισορρόπησαν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με την απίστευτη έμπνευση του Μοράρ.

Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης πατούσε καλύτερα από τον Παναιτωλικό στον αγωνιστικό χώρο των Ζωσιμάδων, ωστόσο δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία του Τσενάμο. Οι γηπεδούχοι ότι έκαναν το έκαναν με στημένες φάσεις και γεμίσματα. Κάπως έτσι άνοιξαν και το σκορ στο 22ο λεπτό. Ο Γιάκος άνοιξε δεξιά στον Μπουκουβάλα, ο οποίος βρήκε με σέντρα τον Σολτάνι, ο οποίος κατέβασε εξαιρετικά τη μπάλα και με όμορφο πλασέ έκανε το 1-0. Ο Παναιτωλικός συνέχισε να είναι κακός και δεν έβγαλε καμία αντίδραση μέχρι το ημίχρονο. Δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια του και πολύ περισσότερο να ανησυχήσει τον Βελλίδη.

Στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε. Οι επισκέψεις του Παναιτωλικού στην περιοχή του Βελλίδη ήταν πιο συχνές, αλλά αναποτελεσματικές. Ο Παναιτωλικός έδειχνε αδυναμία να δημιουργήσει κλασσική ευκαιρία, μέχρι που ο Μοράρ, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, με μία εξαιρετική έμπνευση, ισοφάρισε για τα “καναρίνια”. Ο Ρουμάνος με πανέμορφο δυνατό και ψηλοκρεμαστό πλασέ από έξω αριστερά της περιοχής “κρέμασε” τον Βελλίδη κι έγραψε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν νωρίτερα κλασσική ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματά τους με τον Κόντα να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι, ενώ δοκάρι είχαν και στο 76 οι Γιαννιώτες, μετά από κόντρες στην περιοχή και παρέμβαση του Μαυροπάνου. Το δεξί δοκάρι έσωσε τα “καναρίνια”, με τον Τσενάμο να… ευλογεί τα δοκάρια του μετά το τέλος της φάσης. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για το δεύτερο γκολ μέχρι το τέλος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τα “καναρίνια” να αντέχουν την πίεση και να παίρνουν σημαντικό βαθμό μέσα στα Γιάννινα.