Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Ανώμαλη προσγείωση στην Κρήτη - 3-0 ο ΟΦΗ - AgrinioVOICE.gr

Ανώμαλη προσγείωση στην Κρήτη – 3-0 ο ΟΦΗ

Απίστευτη αποβολή στο Ηράκλειο και… μπουνιές στη φυσούνα

Βαριά ήττα με 3-0 γνώρισε ο Παναιτωλικός από τον ΟΦΗ στην Κρήτη το μεσημέρι της Κυριακής (20/1), η οποία όμως συνοδεύτηκε από διαιτητικά λάθη και από… επίθεση του προπονητή των Κρητικών στον Κουτσοσπύρο, τον οποίο γρονθοκόπησε στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μία πολύ σημαντική νίκη με δύο γκολ από τον Ναμπί και ένα από τον Βουό. Ανύπαρκτη κόκκινη στον Κυριακίδη, ενώ ο Μοράρ έχασε πέναλτι στο 1-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και έπαιζαν στο μισό γήπεδο τον Παναιτωλικό, ο οποίος προσπαθούσε να αμυνθεί. Οι Κρητικοί κέρδιζαν πολλά φάουλ κι έκλεισαν τον Τίτορμο στα καρέ του μέχρι το 25ο λεπτό, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν πολύ επικίνδυνες καταστάσεις. Η υπεροχή τους μετατράπηκε σε γκολ στο 27′, όταν ο Ναμπί με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κυριακίδη.

Μετά το ημίωρο τα «καναρίνια» ανέβασαν την απόδοσή τους, αλλά… έπεσαν πάνω στον Στρέζο. Στο 34′ απέκρουσε εντυπωσιακά τη «βολίδα» που εξαπέλυσε ο Μοράρ με μακρινή εκτέλεση φάουλ και λίγο αργότερα (38′) «νίκησε» τον Ρουμάνο από τα 11 βήματα. Η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε σε ανατροπή του Μανά από τον Μπράουν, όμως ο πορτιέρε του ΟΦΗ «ψάρεψε» τον αντίπαλο φορ (δεν ήταν καλή η εκτέλεσή του) και κράτησε το μηδέν. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άγγιξαν και ένα δεύτερο τέρμα, όταν σε κόρνερ του Ναμπί ο Μεγιάδο δεν κατάφερε από κοντά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μισό ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 70′ ο Βουό εκμεταλλεύτηκε λάθος του Λουσέρο, μπερδεύτηκε και ο Κυριακίδης μπλόκαρε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Όμως λανθασμένα καταλογίστηκε φάουλ και αποβλήθηκε ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων, ενώ στην εκτέλεσή του (74′) ο Ναμπί διπλασίασε τα τέρματα τόσο των κρητικών, όσο και τα προσωπικά του. Ουσιαστικά το ματς τελείωσε εκεί και απλά ο Βουό στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης
Βοηθοί: Σπυρίδων Βασιλόπουλος, Αντώνιος Σινιοράκης
ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπράουν (86′ Δεληγιαννίδης), Μιχόγιεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Μεγιάδο, Νάστος, Κουτσιανικούλης, Ναμπί (90′ Οικονόμου), Ντίνας (80′ Νέιρα), Βουό.
Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Λιάβας (60′ Μπάιροβιτς), Άργκους, Τσοκάνης (69′ Αμαράλ), Λουσέρο, Μαλής, Ντίας, Μασουρέκ (73′ Γιαννακόπουλος), Μανά, Μοράρ.
Γκολ: 26′, 74΄Ναμπί, 86′ Βουό.
Κίτρινες κάρτες: 14′ Μεγιάδο, 90+2′ Μιχόγιεβιτς / 29′ Μανά, 62′ Ντίας, 73′ Γιαννακόπουλος.
Κόκκινη κάρτα: 70′ Κυριακίδης.