Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Ανύπαρκτος ο Παναιτωλικός και... πεντάρα - AgrinioVOICE.gr

Ανύπαρκτος ο Παναιτωλικός και… πεντάρα

Βαριά ήττα από τους “ερυθρόλευκους”

Πλήρωσε πολύ ακριβά την κακή του εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό ο Παναιτωλικός που γι’ ακόμη ένα παιχνίδι (μετά την τεσσάρα από την ΑΕΚ) εμφανίστηκε μακριά από τον καλό του εαυτό. Τα “καναρίνια” γνώρισαν μία από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία τους από τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι επικράτησαν με 5-0, ενώ θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ! Μασούρας, Χασάν, Γκιλιέρμε, Καμαρά και Ομάρ τα γκολ για τους φιλοξενούμενους. Παράπονα αντιπροσωπείας των οπαδών στο τέλος του αγώνα στους παίκτες του Δέλλα.

Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένο, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό. Μόλις στο 5ο λεπτό και μετά από ωραία ενέργεια του Αμαράλ, ο Μάζουρεκ σημάδεψε το δοκάρι του Σα. Ο Παναιτωλικός όμως δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά στην πρώτη τελική του Ολυμπιακού. Τέσσερα λεπτά μετά και μετά από φάση διαρκείας, ο Μασούρας με κεφαλιά έκανε το 0-1 από κοντά.

Ο Ολυμπιακός πήρε από εκείνο το σημείο και μετά τα ηνία του αγώνα και όποτε ήθελε έβγαινε στην επίθεση. Στο 26′ ο Φορτούνης έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ. Ένα λεπτό μετά ο Παναιτωλικός απείλησε με τον Πάουλο, το πλασέ του οποίου κόντραρε πάνω στον Σισέ.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση και έδειξε τις προθέσεις του από νωρίς. Στο 5ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ποντένσε έδωσε στον Φορτούνη κι εκείνος με τη μία βρήκε τον Χασάν στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού και με πλασέ έκανε το 0-2. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να μειώσει, αλλά όχι μόνο δεν κατάφερε να απειλήσει, αλλά δέχτηκε και τρίτο τέρμα πολύ γρήγορα. Ο Κυριακίδης έσωσε την ομάδα του Δέλλα σε μερικές περιπτώσεις (Ομάρ στο 58′ και Ντίας στο 60′), αλλά ο Γκιλιέρμε τον νίκησε στο 61ο λεπτό μετά από όμορφη ενέργεια και σέντρα του Φορτούνη.

Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και απείλησε ξανά με τον Φορτούνη στο 67′, ενώ τέσσερα λεπτά μετά βρήκε τέταρτο γκολ με τον Καμαρά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, στο 75΄ο Ποντένσε βρέθηκε σε θέση βολής (απέκρουσε ο Κυριακίδης) και τελικά σημείωσαν 5ο γκολ με κεραυνό του Ομάρ στο 78′, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Παναιτωλικός μπόρεσε να απειλήσει μόνο με τον Μπαΐροβιτς στο 81ο λεπτό και με σουτ του Ντουάρτε, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στην Σούπερ Λιγκ.

Μετά το τέλος του αγώνα, αντιπροσωπεία των οργανωμένων φιλάθλων του Παναιτωλικού εξέφρασε παράπονα στους παίκτες της ομάδας, κυρίως για την εμφάνιση και όχι τόσο για την ήττα.

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας).
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Λιάβας, Μαλής, Τσοκάνης (38′ λ. τρ. Μαρινάκης), Αμαράλ, Τσιγγάρας, Μάρκος Πάουλο, Λουσέρο (53′ Μπαΐροβιτς), Μανά, Ντίας (69′ Ντουάρτε), Μάζουρεκ.
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (66′ Καμαρά), Γκιλιέρμε, Φορτούνης, Μασούρας (60′ Ζιλ Ντίας), Ποντένσε, Χασάν (71′ Σολδάνο).
Γκολ: 9′ Μασούρας, 50′ Χασάν, 61′ Γκιλιέρμε, 70′ Καμαρά, 78′ Ομάρ.
Κάρτες: 56′ Μάζουρεκ, 66′ Μαρινάκης.