Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Άνετη νίκη στην Άρτα για την ΑΛΦΑ 93 με 64-88 (pics)

Δεύτερο συνεχόμενο “διπλό” για την ομάδα της ΑΛΦΑ, η οποία πέρασε άνετα από την έδρα της Άνω Πόλης Άρτας με 64-88. Το παιχνίδι έγινε μπροστά σε λίγο κόσμο στο κλειστό του ΔΑΚ Άρτας, στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ.

Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Παναγιώτη Κυριαζή έφτασαν άνετα σε διαφορά 10 πόντων από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (14-24). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη δεύτερη περίοδο να μειώσουν το σκορ χωρίς επιτυχία. Η ΑΛΦΑ παρότι δεν είχε την ίδια ηρεμία με το πρώτο δεκάλεπτο στην άμυνά της, βρήκε σωστές λύσεις στην επίθεση και ανέβασε τη διαφορά στο +13 (35-48) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίζονταν σωστά το σκορ καθόλη τη διάρκεια του ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 18-19 και 11-21 σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο αντίστοιχα έφτασαν άνετα σε μία ακόμη νίκη μακριά από την έδρα τους.

Αξίζει εδώ να σημειωθεί ότι στην τέταρτη περίοδο και με την διαφορά να ξεπερνάει τους 20 πόντους, ο Καραπιπέρης έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στους δύο 16χρονους παίκτες της ΑΛΦΑ, τον Θεοδωρακάκο και τον Θεοφάνη οι οποίοι είχαν ιδιαίτερα καλή απόδοση.

Σε εξαιρετική κατάσταση ο Κυριαζής, που ευστόχησε σε 8 τρίποντα (26π.), με τον Σταυρόπουλο να τον ακολουθεί με 19 πόντους. Κρίσιμα καλάθια και ριμπάουντ είχε ο Βατίστας (10π.). Από τους γηπεδούχους, ο Γάκης ήταν ο βασικός κίνδυνος για την άμυνα της ΑΛΦΑ πετυχαίνοντας 23 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-24, 21-24,18-19,11-21.
Άνω Πόλη Άρτας: Μερκοβίτης 14(2), Γάκης 23(4), Περλέγκας. Παπαθανασίου, Χρυσόχου, Πρέντζας 4, Πεταλής. Μπράμης, Κόντος 9, Σιάτης 11, Δούκας 1, Μόσιαλος 2.
ΑΛΦΑ 93: Κυριαζής 26(8), Στραβοδήμος, Θεοδωρακάκος, Σταυρόπουλος 19(2), Κουβέλης 8, Σωτηροπουλος 10(3), Κορόζης 5(1), Ηλιού, Βατίστας 10, Θεοφάνης, Παρθένης, Κουδούνας 10.

* Επόμενο ματς για την ΑΛΦΑ με την Δόξα Πύρρου Άρτας στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το Σάββατο 21 Νοεμβρίου (16:00). Την επόμενη εβδομάδα το πρωτάθλημα έχει διακοπή.