Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Αναποτελεσματικός στην πρεμιέρα ο Παναιτωλικός (2-0 η ΑΕΚ)

Την ευκαιρία να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ απώλεσε ο Παναιτωλικός το βράδυ της Κυριακής 20 Αυγούστου, αφού δεν εκμεταλλεύτηκε το ότι οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 από το 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παναιτωλικός εμφανίστηκε συγκεντρωμένος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά δύο ανόητες ενέργειες του Πάουλο άλλαξαν τα πλάνα του Χάβου και έδωσαν απλόχερα τη νίκη στην Ένωση.

Μόλις στο 13’, ο Πάουλο πάτησε τον Τρίστασον μέσα στην περιοχή και ο Τζήλος έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αλμέιδα, ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 1-0. Από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει και κυρίως εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η ΑΕΚ είχε αστάθεια στην αμυντική λειτουργία της. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν ο Μοράρ στο 25’ βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ανέστη, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Από την άλλη, η ΑΕΚ πρέσαρε και έκλεβε την μπάλα, χωρίς ωστόσο να απειλεί. Στο 28’ οι ισορροπίες του ματς άλλαξαν. Ο Αλμέιδα έριξε αγκωνιά, αποβλήθηκε και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά και πάλι βρέθηκε μπροστά στον Ανέστη. Στο 32’ ο Ρόσα έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Ανέστης ήταν σε ετοιμότητα και σε σουτ του Ντίας στο 38’ κρατώντας το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι ισορροπίες δεν άργησαν να αποκατασταθούν. Μέσα σε 3 λεπτά ο Παναιτωλικός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πάουλο με δεύτερη κίτρινη, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πάρει εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα. Εκείνος που έκανε την διαφορά για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Μάνταλος. Ο αρχηγός της ΑΕΚ έχασε στο 53’ την ευκαιρία να σκοράρει, όταν μετά από την σέντρα του Πατίτο, από την μικρή περιοχή σούταρε άουτ. Δέκα λεπτά μετά έχασε δεύτερη ευκαιρία να βρει δίχτυα, όταν έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού, σούταρε με φάλτσο, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 73 λεπτό όμως, μετά από εξαιρετικό κοντρόλ μέσα στην περιοχή, έδωσε έτοιμο γκολ στον Γιόχανσον που εξ επαφής έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0 και κλειδώνοντας τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Ο Παναιτωλικός δεν αντέδρασε μετά από αυτό το σημείο ξεκινώντας το πρωτάθλημα με ήττα…

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Λόπες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος (80′ Βινίσιους), Κλωναρίδης (46′ Λιβάγια), Τρίστασον (46′ Πατίτο), Αλμέιδα.
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας (16′ Μαρινάκης), Χαντάκια, Ροντρίγκες, Τσοκάνη, Μάρκος Πάουλο, Μπεχαράνο, Ντίας (69′ Μασουρέκ), Κλέζιο, Ρόζα (60′ Μπράβο) Μοράρ.
Γκολ: 14′ πεν. Αλμέιδα, 75′ Γιόχανσον.
Κίτρινες Κάρτες: 41′ Γιόχανσον, 45’+1′ Μάνταλος / 13′ Μάρκος Πάουλο, 33′ Ντίας, 40′ Ροντρίγκες, 51′ Χαντάκιας, 56′ Μπεχαράνο.
Κόκκινες κάρτες: 28′ Αλμέιδα (απευθείας) / 48′ Μάρκος Πάουλο (δεύτερη κίτρινη)