Αλληλοεξουδετέρωση στο Αγρίνιο…

Μέτριο παιχνίδι από Παναιτωλικό και Ξάνθη που έμειναν στο “μηδέν”

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, Παναιτωλικός και Ξάνθη είχαν κάποιες ευκαιρίες για τη νίκη, αλλά… μίλησαν οι γκολκίπερ τους και μοιραία ήρθε το 0-0. Η ομάδα του Δέλλα θα μπορούσε να έχει κλέψει τη νίκη στο τέλος του αγώνα, αλλά την σουτάρα του Γκούγκα απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ζίβκοβιτς. Δίκαιη σε θεωρητικό επίπεδο η ισοπαλία, η οποία αφήνει τις δύο ομάδες πίσω στην προσπάθειά τους για είσοδο στην πεντάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό. Με μόλις τέσσερις τελικές στα πρώτα 45 λεπτά, είναι ενδεικτική η εικόνα που υπήρξε στο γήπεδο του Παναιτωλικού. Η Ξάνθη πατούσε καλύτερα στον αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια ο Παναιτωλικός πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και απείλησε με Μανά, Μάζουρεκ και Μοράρ, χωρίς όμως να τελειώσουν σωστά τις φάσεις που είχαν.

Στην επανάληψη, η εικόνα του ματς άλλαξε. Η Ξάνθη έβγαινε πιο συχνά στις αντεπιθέσεις και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί αβίαστα λάθη των παικτών του Δέλλα. Μάλιστα, έγινε απειλητική σε αρκετές περιπτώσεις, με την διπλή φάση από Κοβάσεβιτς και Σαρπόνγκ στο 57′ να είναι η πιο χαρακτηριστική.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Παναιτωλικός είχε ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι στο 90+ με τρομερό σουτ του Γκούγκα, το οποίο όμως απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, κέρδισαν πολλές στατικές μπάλες γύρω από την περιοχή της Ξάνθης, αλλά το 0-0 δεν άλλαξε.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μαρινάκης, Μίχαϊ, Μαλής (86′ Τσιγγάρας), Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας (74′ Λιάβας), Μασουρέκ, Μανά (79′ Μπάιροβιτς), Ουίλιαν, Μοράρ.
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Αλμέιδα, Κασάδο, Σιλά, Μπαριέντος (90’+1′ Ντίρεσταμ), Καντά (82′ Ντίρεσταμ), Καμαρά, Σαρπόνγκ, Μπρίτο (76′ Φακκής), Κοβάτσεβιτς.
Κάρτες: 26′ Μαλής, 45’+1′ Πέδρο Αμαράλ, 56′ Μαρινάκης / 49′ Κασάδο, 52′ Καμαρά.