Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Αγχώθηκε, αλλά κέρδισε... - AgrinioVOICE.gr

Αγχώθηκε, αλλά κέρδισε…

Σημαντικό τρίποντο για τα “καναρίνια” που… εξαφανίστηκαν από το γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, προηγήθηκε με γρήγορο γκολ του Ουίλιαν (3′), αύξησε τη διαφορά στα δύο τέρματα με γκολ του Μοράρ (25′) και παρότι προηγούταν με 2-0 στο ημίχρονο, έκανε… κούρνια το παιχνίδι, αφού βγήκε “κοιμισμένος” στην επανάληψη. Το γρήγορο γκολ του Τομάς (48′) αποσυντόνισε πλήρως την ομάδα του Δέλλα, η οποία δεν ήξερε που πατούσε και ήταν εν μέρει τυχερή που δεν ισοφαρίστηκε…

Ο Τίτορμος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ουίλιαν. Ο Άργκους έβγαλε μεγάλη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα προς τον Τσοκάνη, ο οποίος έστρωσε στον Ουίλιαν και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0. Ο Παναιτωλικός χωρίς να εντυπωσιάσει έφτασε στο 2-0 με τον Μοράρ στο 25΄, με ένα ξερό σουτ εκτός περιοχής Ο Απόλλων είχε σημαντική ευκαιρία στο 7′ να ισοφαρίσει άμεσα, με τον Κυριακίδη όμως να έχει απάντηση στο σουτ του Χέλβε, αλλά μέχρι το ημίχρονο δεν μπόρεσε ν’ αντιδράσει. Αντιθέτως, τα “καναρίνια” είχαν ευκαιρία να κάνουν το 3-0, αλλά ο Χουάντερσον αντέδρασε σωστά στο 41′, όταν ο Λούκιτς υπό πίεση παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός … έμεινε στ’ αποδυτήρια. Ο Απόλλων ξεκίνησε με γρήγορο γκολ του Τομάς (48′) σε μία επίθεση όπου οι παίκτες του Δέλλα δεν μάρκαραν κανέναν! Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι “πήραν αέρα” και προσπαθούσαν να φτάσουν στη ισοφάριση. Ο Κυριακίδης όπου χρειάστηκε έκανε επεμβάσεις (στο 56′ σε σουτ του Ακόστα, στο 75′ σε τετ α τετ μετά από δικό του λάθος και στο 76′ σε σουτ του Ελ Χέλβε.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, αλλά δεν έφτασαν με αξιώσεις στην περιοχή του Κυριακίδη με το τελικό 2-1 να δίνει μεγάλη βαθμολογική “ανάσα” στον Παναιτωλικό.

Παναιτωλικός – Απ. Σμύρνης 2-1

Διαιτητής: Γρατσάνης Ευάγγελος (Τρικάλων)
Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Μαλής, Άργκους, Ντίας, Λουσέρο, Μανά (68′ Λιάβας), Μπαρμπόσα (85′ Τσιγγάρας), Μοράρ (60′ Μάζουρεκ), Καμαρά.
Απ. Σμύρνης (Τεννές): Χουάντερσον, Τζανετόπουλος, Κοντοές, Λούκιτς, Οριουέλα, Ακόστα (66′ Ναδάλες), Κονέ, Γκίνο (46′ Ντούρσο), Τομάς, Τριάδης (35′ Ντεφεντερίκο), Ελ Χέλβε.
Γκολ: 3′ Μπαρμπόσα, 25′ Μοράρ / 47′ Τομάς.
Κάρτες: 13′ Λουσέρο, 28′ Τομάς, 34′ Κοντοές, 39′ Μπαρμπόσα, 41′ Μαρινάκης, 62′ Ντεφεντερίκο, 71′ Οριουέλα, 77′ Λούκιτς, 92′ Ελ Χέλβε.