Κακός παρουσιάστηκε για ένα ακόμη παιχνίδι ο Παναιτωλικός, ο οποίος δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και δέχτηκε ακόμη ένα εύκολο γκολ, χάνοντας εν τέλει δύο ακόμη πολύτιμους βαθμούς. Οι Αγρινιώτες έμειναν στο 1-1 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Αγρίνιο, το απόγευμα της Κυριακής 29 Οκτωβρίου. Το γκολ του Ντίας στο 36′ δεν αποδείχθηκε αρκετό, αφού στο 59′ ο Αλμπάνης ισοφάρισε για τον Απόλλων.

Ο Παναιτωλικός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο. Οι Αγρινιώτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και μπήκαν με σκοπό να βάλουν ένα γρήγορο γκολ. Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Απόλλων αιφνιδιάστηκε από την πίεση του Παναιτωλικού και δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν την υπεροχή τους. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 36′ για να πετύχει γκολ ο Παναιτωλικός. Ο Μύγας εκτέλεσε δυνατά το πλάγιο, ο Μαρκόβσκι έπιασε κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Ντίας που επωφελήθηκε από τις κόντρες και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, στο 51′, ο Αλμπάνης προειδοποίησε τον Κυριακίδη με δυνατό σουτ, που εξουδετερώθηκε από τον γκολκίπερ των Αγρινιωτών. Στο 56′ ήρθε η δεύτερη προειδοποίηση. Εξαιρετική κάθετη πάσα του Καστιγιέχος, ο Κονέ βγήκε τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι. Στο 59′ o Κούρος έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, Ο Ανιέτε έδωσε στον 23χρονο μεσοεπιθετικό και αυτός με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-1.

Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε πολλά φάουλ και πολλές διακοπές με τραυματισμούς. Ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να ανεβάσει στροφές και πίεζε για το γκολ της νίκης. Λόπες (79′) και Μοράρ (83′) έχασαν κλασικές ευκαιρίες για το 2-1, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν σωστά έως το 95ο λεπτό και έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Αγρίνιο.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης.
Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Μιχάι, Μόρας, Κλέσιο (90′ λ. τρ. Μιγκέλ Ροντρίγκες), Μαζουρέκ, Μάρκος Πάουλο (60′ Μπράβο), Ντιέγκο Λόπες, Ντίας, Ρόσα (76′ Μοράρ), Μαρκόβσκι.
Απόλλων Σμύρνης (Z. Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας, Κονέ, Αλμπάνης, Μενδρινός (46′ Ανιέτε), Καστιγιέχος, Μπιζιμίν, Παπάζογλου, Χουάρες (82′ Μαασί), Κούρος (88′ Ντάσιος).
Γκολ: 36′ Ντίας / 59′ Αλμπάνης.
Κίτρινες: 74′ Μύγας, 78′ Μπράβο – 41′ Μενδρινός, 72′ Κούρος , 94′ Ντάσιος.