Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Αφεντικό στη Δυτική Ελλάδα! - AgrinioVOICE.gr

Αφεντικό στη Δυτική Ελλάδα!

Σπουδαίο “διπλό” του Παναιτωλικού στα Γιάννινα με 0-2!

Ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαίο τρίποντο στα Γιάννινα το απόγευμα του Σαββάτου (20/10), κόντρα στον τοπικό ΠΑΣ, επικρατώντας με 2-0 με δύο γκολ του Μάζουρεκ. Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, όπου σκόραρε για το 0-1 και στην επανάληψη διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος, παρότι οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μάζουρεκ έκανε το 0-2.

Καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν ο Παναιτωλικός, ο οποίος πατούσε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στο 0-1. Ο Ντίας βρήκε με κάθετη πάσα τον Μοράρ, ο οποίος επιχείρησε να σκάψει την μπάλα, αλλά ο Βελλίδης απέκρουσε κι έσωσε τους γηπεδούχους, ενώ ο Μιχαήλ απομάκρυνε στη συνέχεια.

Λάθος του Μαλή στο 14ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να απειλήσουν, αλλά η άμυνα λειτούργησε σωστά εν τέλει και απομάκρυνε. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και ο Παναιτωλικός ήταν ελαφρώς καλύτερος. Στο 43ο λεπτό μάλιστα ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Τίτορμος αναπτύχθηκε γρήγορα από τα αριστερά με τον Ρότσα και τον Μπαρμπόσα, ο οποίος έβγαλε σέντρα για τον Μάζουρεκ με τον τελευταίο να πιάνει την κεφαλιά για το 0-1.

Πίεσε αλλά… δέχτηκε κι άλλο

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ επιχείρησε να πιέσει την εστία του Κυριακίδη, ο οποίος για πρώτη φορά φέτος κράτησε το “μηδέν” στην εστία του. Παρά την φαινομενική υπεροχή του ΠΑΣ, η πρώτη τελική του ήρθε στο 66′ όταν ο Βιντάλ έπιασε σουτ εκτός περιοχής αναγκάζοντας τον Κυριακίδη να επέμβει.

Ο Παναιτωλικός έδωσε χώρο στον ΠΑΣ, διαχειρίστηκε το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερνε να βγάλει αντεπιθέσεις. Κάτι που… άλλαξε στις καθυστερήσεις, αφού μετά από την προειδοποίηση του Μανά, ο Μάζουρεκ στο 90+5 έκανε το 0-2 από σέντρα του Μανά δίνοντας σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.

Δεύτερη σερί νίκη για τον Παναιτωλικό, που πήρε ακόμη μία μεγάλη ανάσα φτάνοντας στους 11 βαθμούς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σκόνδρας (46′ Αποστολόπουλος), Κακούμπα, Νικολιάς, Γιάκος, Κούζικ (60′ Βιντάλ), Κριζμάν, Ξύδας (68′ Αθανασιάδης).
Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Πάουλο, Μάζουρεκ, Μοράρ (79′ Καμαρά), Ντίας, Ρότσα, Μαλής, Άργκους (73′ Χαντάκιας), Λουσέρο, Μπαρμπόσα (68′ Μανά).