Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Α ΕΣΚΑΒΔΕ: Ήττα της ΑΛΦΑ από τη ΓΕΑ στην πρεμιέρα (ΦΩΤΟ)

Με ήττα ξεκίνησε η ΑΛΦΑ 93 τις υποχρεώσεις της στην Α ΕΣΚΑΒΔΕ για φέτος, αφού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με την ΓΕΑ έχασε με 57-52. Το Αγρινιώτικο ντέρμπι κέντρισε το ενδιαφέρον του μπασκετικού κόσμου της πόλης, που βρέθηκε το Σάββατο (15/10) το απόγευμα στις κερκίδες του κλειστού του ΔΑΚ, για να παρακολουθήσει ένα δυνατό και γεμάτο ένταση παιχνίδι.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν μουδιασμένα στον αγώνα και, παρότι ήταν το φαβορί, δυσκολεύτηκαν αρκετά από την ΑΛΦΑ 93, η οποία ήταν εξαιρετική στην αμυντική της λειτουργία και κράτησε το σκορ του παιχνιδιού σε χαμηλά επίπεδα, ενώ βρισκόταν σε μεγάλο μέρος του αγώνα μπροστά στο σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη αιφινιδίασαν την ΓΕΑ και μετά από 20 λεπτά αγώνα πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 20-23. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν ιδιαίτερα και μείωσαν στους δύο πόντους με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών (40-42).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο εξαιρετικός Καλισώρας ήταν καθοριστικός για τους γηπεδούχους και, παίρνοντας μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Πολύ καλοί για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Τσιρώνης και Κουβέλης.

Αξιοσημείωτο ότι ο κόσμος χειροκρότησε την προσπάθεια και των δύο ομάδων, που μπορεί να μην απέδωσαν εξαιρετικό θέαμα, αλλά παρουσιάστηκαν με σασπενς και δύναμη στο πρώτο Αγρινιώτικο ντέρμπι του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 10-14, 10-9, 20-19, 17-10.
ΓΕ Αγρινίου (Σταμάτης): Γυφτάκης 8, Τάγκας 7, Καλισώρας 21(3), Σταμουλάκης 2, Σταμούλης 7, Μινασιάν, Λιόκαυτος, Σταυρόπουλος, Ν.Ρέντζιος, Γεωργούλας 9(1), Τασόπουλος 3, Δάρλας.
ΑΛΦΑ 93 (Καραπιπέρης): Κυριαζής 5(1), Θεοφάνης 2, Κορώζης, Τσιτσικάος 2, Κουβέλης 11(1), Κόκκιος, Τσιρώνης 11(1), Τσέλιος, Βατίστας 9, Καραπιπέρης, Παρθένης 5, Κουδούνας 7.

* Στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής, η ΑΛΦΑ 93 αντιμετωπίζει τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στο ΔΑΚ Αγρινίου, το Σάββατο 22 Οκτωβρίου (18:00). Αντίστοιχα, η ΓΕΑ παίζει -τυπικά- εκτός έδρας με τον Παναιτωλικό στο ΔΑΚ Αγρινίου, το Σάββατο 22 Οκτωβρίου (20:00).