Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Αδίκησε τον εαυτό του ο Παναιτωλικός (1-2 ο Παναθηναϊκός)

Παρότι ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με γκολ του Κάπελ στο 42′, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του στο Αγρίνιο το βράδυ της Δευτέρας (24/8) και ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό, αδικώντας την όλη του προσπάθεια με δύο παιδαριώδη λάθη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά το παιχνίδι! Μέχρι το 10′ είχαν χάσει τέσσερις ευκαιρίες για να σκοράρουν! Ο Καρέλης ήταν ο πρωταγωνιστής στις τρεις φάσεις, απειλώντας με δύο κεφαλιές και με μία κοντινή επαφή με τον ώμο, αλλά σε ισάριθμες περιπτώσεις ο Στεφανάκος επενέβη σωστά! Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε και ένα επικίνδυνο σουτ του Νίνη, ενώ μία κεφαλιά του Ταυλαρίδη κατέληξε άουτ.

Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το παιχνίδι και απείλησε για πρώτη φορά στο 16′ με ένα επικίνδυνο σουτ του Κάπελ. Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και στο 28′ ο Μαρκόφσκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή, αλλά δεν μέτρησε -ορθώς- γιατί ήταν οφσάιντ μετά από κεφαλιά του Κούσα.

Τελικά, οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν στα 42′! Ο Ουαρντά κέρδισε πέναλτι σε κράτημα από τον Ταυλαρίδη, ο Πάουλο το εκτέλεσε στην αριστερή γωνία του Στιλ, ο Άγγλος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Κάπελ κινήθηκε γρηγορότερα απ’ όλους και με πλασέ άνοιξε το σκορ! Μετά από δύο λεπτά ο Κάπελ άγγιξε το δεύτερο προσωπικό τέρμα, αλλά το πλασέ του στην κίνηση απέκρουσε δύσκολα ο Στιλ.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός άρχισε και πάλι δυνατά. Ο Νάνο έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Μπεργκ προ κενής εστίας, έβαλε λάθος το πόδι του. Η ισοφάριση ήρθε στο 51′, όταν ο Στεφανάκος έκανε κακή πάσα με τα χέρια, ο Μπεργκ έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πάσαρε παράλληλα στον Καρέλη, ο οποίος “νίκησε” τον Στεφανάκο για το 1-1! Συνέχισε με ένταση ο Παναθηναϊκός και στο 57′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μπεργκ με κεφαλιά-πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Καρέλη, όμως αυτός άργησε χαρακτηριστικά και έδωσε στον Κούσα τη δυνατότητα να τον σταματήσει. Η ίδια συνεργασία επαναλήφθηκε στο 60′ αλλά και πάλι ο Καρέλης άνοιξε το κοντρόλ του και δεν μπόρεσε καν να σουτάρει.

Με πρωτεργάτη τον Κάπελ, ο Παναιτωλικός άρχισε να επιτίθεται εκ νέου και ο Ολλανδός είχε δύο απειλητικά σουτ. Ο ρυθμός έπεσε, με τον Ουαρντά να έχει ένα σουτ στην αγκαλιά του Στιλ στο 70′. Η επόμενη ευκαιρία άνηκε στον Παναθηναϊκό με ένα γυριστό του Πράνιτς στο 77′, το οποίο κατέληξε λίγο άουτ.

Ότι δεν κατάφερε ο Καρέλης στις ευκαιρίες που του δόθηκαν, το πέτυχε ο Μπεργκ στο 84′! Ο Σάντσεθ έκανε το γέμισμα από την άμυνα, ο Κούσας έκανε κάκιστο διώξιμο, ο Σουηδός μπήκε στην περιοχή και με πλασέ “εκτέλεσε” τον Στεφανάκο! Ο Παναιτωλικός έπαιξε τα ρέστα του, αλλά στο 92′ ο Στιλ είχε εξαιρετική επέμβαση στο συρτό σουτ του Ρουσκουσέδα και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του!

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Μιχάλης Καρσιώτης (Κορινθίας), Μιχάλης Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου)
Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Κουτρουμάνος, Κέβιν, Κούσας, Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος (78′ λ.τ. Ρουσκουγέδα), Μαρκόβσκι, Μπεχαράνο, Πάουλο (73′ Καμαρά), Ουάρντα (86′ Βιγιαφάνιες)
Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Νάνο, Λαγός (73′ Σάντσεθ), Ζέκα, Πράνιτς, Νίνης (73′ Πέτριτς), Καρέλης, Μπεργκ (83′ Καλτσάς)
Γκολ: Κάπελ 41′ / Καρέλης 52′, Μπεργκ 84′
Κάρτες: Κάπελ 26′, Παπάζογλου (ημίχρονο), Κέβιν 82′ / Ταυλαρίδης 24′, Κουτρουμπής 27′, Μαρινάκης (ημίχρονο), Λαγός 53′, Ζέκα 82′